"Zmluvy sa podpísali napríklad minulý rok, ale my už nemáme zodpovednosť ani schopnosť ovplyvňovať to, ako mestá a obce zorganizujú verejné obstarávanie a kedy peniaze reálne minú. Nevieme prinútiť mesto, obec alebo iného konečného prijímateľa, ako to má robiť. Je to plne v zodpovednosti konečných prijímateľov. My sme si úlohu splnili na 100 %," vyhlásil Fico.
Pomôcť samosprávam a organizáciám zlepšiť efektívnosť čerpania eurofondov by mohol program kolegiálnej výmeny skúseností, ktorý pripravila Európska komisia. O tejto možnosti vládu počas svojej dvojdňovej návštevy informovala komisárka pre regionálnu a mestskú politiku Corinu Cretu. "Môžete požiadať, aby sme vám poslali expertov a urobíme všetko pre to, aby sme vám pomohli vyriešiť konkrétne problémy. Musíte nám len povedať, akých odborníkov potrebujete a oni tu môžu stráviť dva až päť dní," navrhla.
Eurokomisárka uviedla, že Slovensko patrí medzi osem krajín únie, ktoré majú problém s nízkou absorpčnou schopnosťou, no vďaka úzkej komunikácii s Bruselom sa dostalo z pohľadu efektívnosti na ich čelo. Ako zdôraznila, administratívne kapacity sú ešte dôležitejšie ako samotné peniaze. "Je dôležitejšie mať ľudí, ktorí sú dobre vybavení, ktorí sú odborníci, aby vedeli pripraviť dobré projekty," dodala Cretu.
Fico zároveň upozornil na možnosť fázovania projektov, vďaka ktorej sa môže časť projektu financovať zo starých eurofondov a zvyšok zo zdrojov určených na nové obdobie. Doteraz, ak sa projekt neukončil včas, doplatil ho štát alebo prijímateľ. "Mnohí však začínajú špekulovať. Minie iba časť peňazí z rokov 2007 až 2013 a druhú časť zoberie z rokov 2014 až 2020. Nám spôsobuje riziko nesplnenia záväzku a súčasne obsadzuje finančné kapacity v ďalšom období," vysvetlil.
Z celkového záväzku končiaceho sa obdobia 11,5 miliardy eur Slovensko zatiaľ vyčerpalo necelých 65 %. Zvyšok peňazí musí minúť do konca tohto roka. V novom období má štát k dispozícii až 15,3 miliardy eur, za rok a tri mesiace však ešte nebola vyhlásená žiadna výzva na predkladanie projektov. Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny oznámil, že prvé výzvy budú vypísané v apríli a máji. "Odhadujem, že za rok 2015 bude vyčerpaných asi 500 až 700 miliónov eur, a to najmä v ľudských zdrojoch a doprave," avizoval