Domácnosti už čoskoro dostanú od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry zmluvy s poukážkami, ktoré by mali do 30 dní od vystavenia uplatniť u oprávnených zhotoviteľov. Ak tak neurobia, uvoľnené prostriedky sa presunú do ďalšieho kola, ktoré bude vyhlásené v januári s podstatne väčšou sumou. Najneskôr do mesiaca sa tak ukáže, koľko z domácnosti plánuje poukážky aj skutočne využiť.
„Skúsenosti z rozbehu 1. kola sú pre nás cenné a určite poslúžia zhotoviteľom aj domácnostiam. Zhotovitelia majú teraz šancu rozložiť si vhodnejšie termíny inštalácií k už vydaným poukážkam a zároveň sa môžu pripraviť na podstatne väčší nápor v hlavnej sezóne," uviedol riaditeľ odboru komunikácie SIEA Eduard Jambor.
Z reakcií domácností je jasné, že mnohí vlastníci domov sú nadšení myšlienkou využívať obnoviteľné zdroje energie. No určite sa potrebujú lepšie zorientovať v reálnych možnostiach, ktoré ponúkajú podporované zariadenia. „Je veľmi dôležité, aby si vybrali spoľahlivého zhotoviteľa a vopred sa z rôznych zdrojov informovali o vhodnom riešení, aby neboli neskôr sklamaní z nenaplnených očakávaní," uviedla Svetlana Gavorová, generálna riaditeľka SIEA.
Aby si domácnosti mohli porovnať viaceré ponuky a dôsledne zvážiť, u koho poukážku uplatnia, zverejnila SIEA prehľad záujemcov o zaradenie do zoznamu oprávnených zhotoviteľov, ktorí už doručili všetky potrebné dokumenty pre ich registráciu. „V prehľade je zatiaľ uvedených 212 zhotoviteľov. Zmluvy pre týchto zhotoviteľov máme pripravené, doručené im budú v najbližších dňoch. V zozname oprávnených zhotoviteľov budú zapísaní po tom, čo odovzdajú SIEA podpísanú zmluvu o preplácaní poukážok," vysvetlil E. Jambor.
Pre domácnosti mimo Bratislavského kraja SIEA vydala 1258 poukážok, z toho 38 % na fotovoltické panely určené na výrobu elektriny. Na solárne kolektory na ohrev teplej vody pripadá 34 % vydaných poukážok. Poukážky na tepelné čerpadlá, ktoré sú schopné využívať teplo z okolitého prostredia, dostane 246 domácnosti, teda zhruba 20 %.
Celkom bude v Bratislavskom samosprávnom kraji vďaka 1. kolu nainštalovaných 195 zariadení. Fotovoltické panely tu majú podstatne väčšie zastúpenie, tvoria takmer polovicu zo všetkých plánovaných inštalácií. Takmer tretina vydaných poukážok je určená na tepelné čerpadlá a 21 % pripadá na solárne kolektory. Po 1. kole by malo byť na celom Slovensku nainštalovaných 100 kotlov na biomasu. Podrobnejšie informácie sú uvedené na stránke zelenadomacnostiam.sk v časti Stav čerpania.