V skvelej zbierke betlehemov manželov Gruskovcov môžete malého Ježiška vidieť aj ako černocha, Eskimáka, Indiána či robota. V Piešťanoch sú vystavené až do 5. februára vo Vile dr. Lisku. Precestovali už pekný kus Slovenska.
Vyše tristo betlehemov z takmer sedemdesiatich krajín šiestich svetadielov majú vo svojej zbierke manželia Jozef a Viera Gruskovci z Bratislavy. Majitelia unikátnej zbierky predstavujú svoje pútavé exponáty na výstavách nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ich betlehemové skvosty z Hondurasu, Kene, Číny, Kolumbie, Čile, Nepálu, Ugandy, Guatemaly, Vietnamu, ale aj Tibetu, Peru, USA, Brazílie, Indonézie a mnohých iných štátov videli desaťtisíce návštevníkov výstav v niekoľkých krajinách.
Ježiško s rodičmi na stovky spôsobov
V zbierke manželov Gruskovcov môžete vidieť Ježiška s rodičmi a ďalšími neodmysliteľnými postavami betlehemu na stovky spôsobov. Ježiško s rodičmi vyrobený zo špeciálnej tekvice Cabaca pochádza z Brazílie a stoja pri ňom netradične aj prasiatka. Nádherný je aj bronzový betlehem z Burkina Faso či ebenový zo Zaire, v ktorom majú všetky postavy tmavočiernu pleť.
Betlehem z Brazílie vyrobený zo špeciálnej tekvice
Tvorca betlehemu z Ugandy ho vyrezal z kôry banánovníka, jeho výtvarný kolega z Etiópie namaľoval Ježiška v kolíske na papyrus.
Osem postáv betlehemu z Mexika je stvorených z kukuričného šúpolia, portugalský unikát bol zase vyrezaný z korkového dreva.
Betlehem z Hamburgu vyrobený z kovových skrutiek, predstavuje Ježiška, Pannu Máriu a svätého Jozefa skôr vo vedeckofantastickej podobe robotov, ale štrikované postavičky z rúk Jarmily Mikuleckej opäť dodržujú všetky obvyklé tradície.
Ovečka je z bielej vlny a v predstavách autorky bol podľa vlasov malý Ježiško blondiak.
Betlehemy nosil z celého sveta
Pohľad od jedného betlehemu k druhému prináša otvorenie brán umeleckej fantázie.
Prvý betlehem získal Jozef Gruska v roku 1969 a odvtedy ho táto zberateľská vášeň neopustila. Napriek tomu, že betlehemy boli v sedemdesiatych rokoch v Československu takmer zakázané a do exotických krajín sa nedalo cestovať. „Jozef Gruska je počítačový odborník a prednáša po celom svete.
Pri návštevách rôznych štátov vyhľadáva špecializované obchody.
Mnohé betlehemy získal už aj prostredníctvom svojich známych v cudzine, dnes mu pomáha aj internet,“ prezradil historik Vladimír Krupa. Mimoeurópske betlehemy získal Gruska aj od misionárov, za niektorými špeciálne vycestoval. Najväčší betlehem zo zbierky Gruskovcov je vyrobený z cesta a pochádza z Čiech. Jeho autorkou je Jiřina Vyčichlová z Hronova.
„Je v ňom 225 postáv zakomponovaných do rôznych výjavov.
Nechýbajú v ňom okrem Svätej rodiny ani hudobníci, lesníci, či množstvo architektúry vrátane kostola i salaša. Prvú figúrku autorka pripravila v roku 1990,“ pokračoval Vladimír Krupa, riaditeľ Balneologického múzea v Piešťanoch.
Zdroj: http://nasapovazska.sme.sk/c/7570241/jeziska-vyrobili-zo-skrutiek-tekvice-aj-zapaliek.html#ixzz3x70IJpJH